Dojazd i most nad Sundem

Podczas naszej wyprawy promem do Ystad (TUTAJ możecie poczytać o naszej wyprawie) szukałam ciekawych miejsc, do których moglibyśmy wybrać się z dziećmi. Jednym z nich było oceanarium w Kopenhadze. Dojazd z Ystad, samochodem, zajmuje dokładnie godzinę i prowadzi przez most nad Sundem. Sam most stanowił dla nas dużą atrakcję (chyba nawet bardziej dla dorosłych niż dla dzieci;) ). Przebiega nad cieśniną Sund i łączy Kopenhagę – stolicę Danii – z Malmö w Szwecji. Jest to drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa. Oficjalnie otwarto go dla ruchu samochodów 1 lipca 2000. Sam most ma długość 7845 m i zlokalizowany w granicach Szwecji i Danii, dalsza część przeprawy znajduje się w całości na terenie Danii – to sztuczna wyspa o długości 4050m oraz tunelu o długości 3510 m. Przejazd przez most jest płatny – TUTAJ znajdziecie aktualny cennik – nie jest też najtańszy, bez dodatkowych kart i zniżek, w czasie jak my jechaliśmy, było to około 100 EUR w dwie strony. Strona jest dosyć intuicyjna – założenie konta poszło mi szybko – trzeba podać numer rejestracyjny i autoryzować kartę kredytową, wtedy podjeżdżając do bramki kamery skanują waszą rejestrację (szlaban się otwiera i pozwala wjechać) a opłata jest pobierana z konta. Do końca nie byłam pewna, czy wszystko zrobiłam jak powinnam, ale wieczorem „zeszły” pieniądze z konta, więc chyba się udało 😉 Można kupić kartę która jest ważna rok i daje około 50% zniżki na każdy przejazd (nawet przy jednym wjeździe się opłaca), ale tego na stronie nie mogłam zrobić – do dzisiaj nie wiem dlaczego. Jeżeli wrócicie mostem w ciągu 5h od przejazdu również zapłacicie mniej – my z tej opcji skorzystaliśmy – opłata sama się naliczyła w niższej stawce.

Mimo wszystko filmik nie do końca oddaje ogrom i wrażenie jakie robi most.

Oceanarium

Jeżeli interesują was godziny otwarcia i ceny polecam zajrzeć na oficjalną stronę oceanarium – TUTAJ – nie będę podawała wartości, ponieważ nie jestem pewna jak długo będą aktualne;) Raczej nie zmieni się to, że kupując je przez internet jest taniej – spotkaliśmy nawet osoby które wybierały wersję online stojąc przed kasami;))

Wybierając się do oceanarium Błękitna Planeta (Den Blå Planet) przeczytałam, że jest to jedno z największych na świecie i największym w Europie Północnej. Spowodowało to, że moje wyobrażenie o nim było trochę inne od rzeczywistości. Nie zrozumcie mnie źle – w ostatecznym rozrachunku oceniam je pozytywnie, ale spodziewałam się czegoś więcej. Spokojnie można je obejść w 1-1,5h, ale dzięki temu mieliśmy czas na drugą rundę. Mogliśmy posiedzieć w tunelu z „oceanem”, posłuchać ptaków w lesie deszczowym i prawie zaprzyjaźnić się z płaczkami które można było głaskać (gdyby tylko ta ręce chłopaków nie swędziały tak po tych przytulankach;) – nic poważnego i mijało po umyciu rąk więc zdecydowanie nie unikajcie, przeżycia warte lekkiego dyskomfortu) i w moim odczuciu bardzo dużo wtedy zyskało.

Den Blå Planet został otwarty w 2013 roku na przedmieściach Kopenhagi (bardzo blisko lotnika i przy zjeździe z mostu nad Sundem). Już w pierwszym roku istnienia akwarium odwiedziło około 1,3 miliona odwiedzających – dwa razy więcej niż oczekiwano. Patrząc z góry wygląda jak wir. Wchodząc do środka, wybieramy jeden z kilku spiralnych wirów – ścieżek. Znajdują się tu 53 akwaria i podwodne instalacje a w nich 7 000 000 litrów wody. Den Blå Planet dzieli się na pięć głównych sekcji.

Zdjęcie pochodzi z denblaaplanet.dk

Las deszczowy z ogromnym akwarium pełnym piranii, z płaszczkami, węgorzami elektrycznymi i innymi stworzeniami zamieszkującymi słodkie wody. W części lasów deszczowych występują krokodyle karłowate i filipińskie, arowany, pacuer, płaszczki słodkowodne , duże sumy, boa królewskie, violturako i inne. W tej sekcji znajduje się również akwarium z dużą ławicą (około 3000) piranii. W pobliżu lasu deszczowego znajduje się mniejsza część jaskini z akwariami dla ślepych ryb jaskiniowych , różnych ryb elektrycznych oraz innych ryb występujących w ciemnych obszarach słodkowodnych.

Największe 4 000 000 litrowe akwarium to ocean. Czyli mamy tu żarłacze czarnopłetwe, rekiny wielorybie, ryby młoty i przerażające płaszczki z jadowitym kolcem na ogonie. To był nasz główny cel – Borys bardzo dokładnie się zawsze upewnia czy tunel z rybami będzie;)

Naprzeciwko Oceanu znajduje się to 16-metrowa rafa koralowa z żywymi koralowcami i rybami rafowymi. Istnieją również różne mniejsze akwariach z takich gatunków, jak na ptzykład koniki, jest bardzo jadowity Rockfish , Dragonfish

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.