Nie wiem czy wiecie, ale Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie czyli Museum für Naturkunde, było pierwszym państwowym muzeum na świecie. W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 30 milionów (!!!) eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych. Naszym głównym celem był chyba najbardziej znany eksponat, czyli największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie. Wrażenie jakie robi jest imponujące!

Okaz zrekonstruowanego dinozaura gatunku Brachiosaurus zajmuje główne miejsce w środkowej sali wystawowej. Okaz składa się ze skamieniałych kości, wykopanych podczas wyprawy niemieckiego paleontologa Wernera Janenscha do Tanzanii, w latach 1909-13. Szczątki pochodzą w większości z jednego zwierzęcia, z wyjątkiem kilku kręgów ogona, które są pozostałości innego zwierzęcia podobnej wielkości i tego samego gatunku. Cały okaz mierzy sobie 11,72 metrów wysokości i 22,25 metrów długości. Szacuje się, że samo zwierzę ważyło ponad 50 ton.

Muzeum może przytłoczyć ilością obiektów które się w nim znajdują – my staraliśmy się skupić na obecnych zainteresowaniach chłopaków a resztę obejrzeliśmy dość pobieżnie – wydaje mi się, że nawet dorosły miałby problem z taką ilością informacji, a co dopiero maluchy. Wstęp jest dość tani – my za rodzinę 2+3 zapłaciliśmy 15 Eur – mamy w planach wracać tam w miarę rozwoju zainteresowań chłopaków, żeby bliżej poznać też inne eksponaty. Może galeria zdjęć pozwoli wam zrozumieć o jakich ilościach mówimy:)

Jest to na pewno miejsce warte odwiedzenia, myślę, że zdecydowanie więcej niż jeden raz. My tu na pewno wrócimy i w miarę naszych kolejnych wizyt będę rozszerzała ten wpis o nowe zdjęcia i informację. Muzeum oprócz funkcji dydaktycznych, prowadzi szeroko zakrojone prace naukowe, organizuje ekspedycje badawcze i wydaje czasopisma naukowe – zatem również ilości ich eksponaty ciągle się zwiększają 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.