Krakowa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – to miejsce pełne historii, kontrastów i niepowtarzalnego uroku, które z pewnością pozostawi w Waszych sercach niezapomniane wspomnienia. Jeden dzień to zdecydowanie za mało żeby dobrze je poznać. Przygotowałam dla was krótki przewodnik naszymi śladami – tych miejsc nie możecie ominąć w grodzie Kraka.
My rozpoczęliśmy naszą wizytę w Krakwoie od … Parku Wodnego😀 To idealne miejsce na relaks, zabawę z rodziną czy też orzeźwienie po zwiedzaniu miasta, albo przed;) U nas często jest to karta przetargowa w negocjacjach z dziećmy – my się „godzimy” na aquapark a oni obiecuja nie marudzić robiąc 20km po mieście;) Dzieciakom się nie przyznaje, ale dla nas to również świetne urozmaicenie zwiedzania:D TUTAJ znajdziecie dokładny opis Parku Wodnego w Krakowie.
Zawsze przykładamy dużą wagę do miejsca gdzie śpimy – zależy nam, żeby jak najmniej czasu poświęcić na dojazdy do interesujących nas atrakcji. W Krakowie postawiliśmy na znaną nam już sieć Vienna House by Wyndham (TUTAJ możecie poczytać o ich hotelu w Międzyzdrojach) – lokalizacja Vienna House by Wyndham Andel’s Cracow jest wprost idealna – parę metrów od Dworca Głównego, obok Galerii Krakowskiej i 5 minut spaceru od Bramy Floriańskiej (TUTAJ możecie przeczytać o nim więcej). Nasz spacer zaczynamy właśnie w tym miejscu – historia Bramy Floriańskiej w Krakowie sięga średniowiecza, gdy zbudowano ją jako jeden z elementów fortyfikacji miejskich. Brama Floriańska, zwana również Basztą Floriańską, wznosi się na końcu ulicy Floriańskiej i stanowi wejście do Starego Miasta. Pierwsza wzmianka o Bramie Floriańskiej pochodzi z XIII wieku. Wówczas istniała tu jedynie drewniana brama obronna. Obecna budowla, wzniesiona z cegły, powstała w latach 1307-1311 za panowania króla Władysława Łokietka. Brama miała istotne znaczenie obronne, chroniąc miasto przed najazdami i atakami z zewnątrz. Brama Floriańska pełniła także funkcję reprezentacyjną – była miejscem, gdzie królowie witały się z mieszkańcami Krakowa, a także odbywały się różnorodne uroczystości, od niej zaczynała się Droga Królewska na Wawel. W okresie średniowiecza, na szczycie bramy umieszczono drewnianą figurę św. Floriana, patrona strażaków, która później została zastąpiona przez kamienną rzeźbę. Dzisiaj Brama Floriańska to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Krakowie.
Następnie udajmy się na rynek, serce Krakowa, które bije nieprzerwanie od wieków. Rynek Główny z sukiennicami to miejsce pełne życia, gdzie tętniących energią turystów spotyka się z urokiem historycznych kamienic. Sukiennice, będące niegdyś miejscem handlu, dziś zachwycają swoją architekturą i oferują niepowtarzalne perełki w lokalnych sklepikach. Na Rynku Głównym, od ponad siedmiu wieków wznosi się majestatycznie gotycki kościół – Kościół Mariacki. Właściwie, od 1962 roku, bazylika. Początki świątyni sięgają XIII wieku, jednak obecny kształt uzyskała w głównej mierze w XV wieku. Jego charakterystycznym elementem jest imponujący ołtarz Wita Stwosza, arcydzieło rzeźby gotyckiej, które przyciąga uwagę licznych zwiedzających. Kościół Mariacki słynie również z dzwonu Hejnałowego, który co godzinę odgrywany jest na wieży, a jego melodia przerywana jest nagle, upamiętniając legendę o strzelcu, który ostrzegał mieszkańców przed najazdem Tatarów. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem detali architektonicznych, malowideł i rzeźb, tworząc atmosferę pełną duchowej głębi i historii. Kościół Mariacki to także miejsce regularnych koncertów organowych, przyciągając miłośników muzyki z całego świata. To nie tylko obiekt sakralny, ale również ważny element krajobrazu kulturalnego Krakowa, będący świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Kościół Mariacki stanowi nieodzowny punkt w programie zwiedzania Krakowa, urzekając gości swoim niepowtarzalnym pięknem i duchową atmosferą
Wędrówkę kontynuujmy w kierunku Wawelu, gdzie historia Polski splata się z niezwykłą architekturą. Zamek Królewski na Wawelu, perła krakowskiego krajobrazu, to nie tylko monumentalna warownia, ale również skarbnica polskiej historii. Zwiedzając to miejsce, odkryjesz tajemnice królewskich apartamentów, katedry oraz kaplicy Zygmuntowskiej, gdzie spoczywają polscy władcy. Nieopodal zamku znajduje się także Grota Smoka Wawelskiego, magiczne miejsce dla najmłodszych i tych, którzy chcą poczuć nieco baśniowego klimatu. Przechadzając się po jaskini, można doświadczyć interaktywnego spektaklu, w którym smok Wawelski ożywa, oczarowując zwiedzających swoją obecnością i legendarnym temperamentem. To z pewnością niezapomniana atrakcja dla wszystkich poszukiwaczy historii i magii.
Prawie na koniec naszej podróży zatrzymajmy się przy interaktywnej Ławeczce Wodeckiego. To niezwykłe miejsce, które łączy sztukę, technologię i pamięć o jednym z najbardziej cenionych polskich artystów, Zbigniewie Wodeckim. Zlokalizowana 100m od Smoka Walwelskiego, ta interaktywna instalacja pozwala fanom artysty odtworzyć jego przeboje, dzięki wbudowanemu systemowi audio. To nie tylko ławka do odpoczynku, lecz także kreatywne przeżycie muzyczne, które upamiętnia dziedzictwo tego wybitnego wokalisty.
Po takim spacerze wszyscy byli głodni – wizyta w Krakowie bez odwiedzenia baru mlecznego się nie liczy. Na ulicy Grodzkiej – pomiędzy rynkiem a Wawelem znajdziecie świetny bar mleczny – zdecydowanie polecamy.
Kraków to miasto, które nieustannie zachwyca i zaskakuje. Od parku wodnego po ławeczkę Wodeckiego, każdy zakątek tego miejsca kryje w sobie niepowtarzalną historię i atmosferę. Zapraszam Was do odkrywania tego magicznego miejsca, które z pewnością pozostanie w Waszych sercach na zawsze.
Do zobaczenia w Krakowie!