Brama Pravčická to jedno z najpiękniejszych miejsc w Czechach, którego urok przyciąga turystów z całego świata. Ta niezwykła naturalna formacja skalna znajduje się w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria, w pobliżu granicy z Niemcami. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych skałek w Europie, która ma wiele do zaoferowania turystom. Brama Pravčická to jedna z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w Czechach. Wysokość Bramy wynosi 16 metrów, rozpiętość łuku to 26,5 metra, szerokość 6-7 metrów a grubość minimalna 3 metry. To wspaniałe dzieło natury powstało wiele tysięcy lat temu i jest symbolem natury, która potrafi zaskakiwać swoją pięknością i niezwykłym kształtem. Jest to największy, naturalny most skalny w Europie. Była też obiektem zdjęciowym jednej z baśni Disneya “Opowieści z Narnii”.

DOJAZD

Po ogromnym pożarze, który w lipcu 2022 roku pochłonął setki hektarów czeskiego Parku Narodowego otwarta jest obecnie (maj 2023) tylko część tras. Najłatwiej dostać się do wąwozu prowadzącego do B ramy od miejscowości Hrensko. Samochód trzeba zostawić minimum km od wejścia do wąwozu – to jak będziecie mili szczęście;) Jak zobaczycie znaki z informacją o strefie w której nie można parkować – weźcie to sobie do serca, ponieważ widzieliśmy dalej kilu śmiałków z blokadami na kołach. Wszystkie parkingi są płatne – 200 Kc (maj 2023). Możecie też zostawić samochód trochę dalej i skorzystać z możliwości dojazdu autobusem – jest to bardzo dobra opcja szczególnie w szczycie sezonu. Transport publiczny dojeżdża do przystanku Pravčická brána – Tři prameny (linia 438 i 434 Děčín – Hřensko – Mezní Louka). Niektóre połączenia prowadzą aż do/z miejscowości Vysoka Lípa. Jeżli tylko macie taką możliwość – nie przyjeżdżajcie pod samą Bramę samochodem.

Niestety, lipiec 2022 był smutnym miesiącem dla Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, ponieważ w tym czasie miał miejsce trudny do opanowania pożar. Początkowo wydawało się, że pożar jest stosunkowo łatwy do opanowania, jednak w ciągu kilku godzin rozprzestrzenił się na ogromne obszary, zagrażając nie tylko przyrodzie, ale również turystom i mieszkańcom pobliskich miejscowości. Strażacy, pracownicy Parku Narodowego, wolontariusze i mieszkańcy okolic natychmiast przystąpili do działań przeciwpożarowych. Przez wiele dni prowadzono walkę z ogniem, używając specjalistycznego sprzętu, helikopterów i samolotów, aby stłumić pożar i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Mimo wysiłków ratowników i ogromnego zaangażowania, pożar zniszczył wiele hektarów lasów, krzewów i roślinności. Zatrzymał się przy samej Bramie – co można uznać za cud.

Na początku turystycznego odkrywania piękna Bramy Pravčickiej u jej podnóża stał mały domek pokryty korą, który służył jako karczma. W 1881 roku właściciel majątku książę Edmund Clary-Aldringen zlecił wybudowanie pałacyku wycieczkowego Sokole Gniazdo (niektóre źródła podają nazwę Hotel Sokół). Zaprosił w tym celu robotników z Włoch z prostego powodu – byli oni najtańszą siłą roboczą. Cały pałacyk został wybudowany w trakcie jednego roku, co z uwagi na jego wielkość oraz długość okresu, w którym przebiegała budowa, było czasem rzec można rekordowym. Kilka lat później na skalnych punktach widokowych w bliskiej okolicy zainstalowano poręcze. Krótko po zakończeniu budowy restauracji rozpoczęto pobieranie opłaty za wejście na ten teren. (źródło pbrana.cz) Sokole Gniazdo cudem uniknęło spalenia w 2022 i dalej możemy go podziwiać. Obecnie również zaraz obok działa restauracja, w w budynku pierwotnej karczmy jest sklep z pamiątkami.

Za kasami znajduje się wejście na wyższe tarasy z idealnym widokiem na Bramę Pravčicką. To wspaniałe miejsce do zrobienia zdjęć i podziwiania niezwykłych krajobrazów. Z punktu widokowego można zobaczyć rzekę Elbę, okoliczne wzgórza i lasy, a także wiele innych skał i formacji skalnych.

CENY

Dorośli 95 CZK / 4 EUR

Dzieci (6-14 lat) 30 CZK / 1,5 EUR

Studenci/Emeryci 30 CZK / 1,5 EUR

Opłata za wejście jest związana z utrzymaniem terenu i pobierana jest od końca XIX wieku, w przeliczeniu pozostaje wciąż na tym samym poziomie.

Sama trasa nie jest wymagająca – nasz 4-ro latek spokojnie dał radę, z dojściem do samochodu (2x 1km) nasz spacer wyniósł 8,7km.

Brama Pravčická to nie tylko piękno natury i historia, ale także wiele atrakcji turystycznych. W Parku Narodowym Czeska Szwajcaria można znaleźć wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, skały i wąwozy. Turystom dostępne są także wspinaczki skalne oraz inne formy aktywności na świeżym powietrzu.

Wizyta w Bramie Pravčickiej to niesamowite doświadczenie dla każdego, kto kocha piękno natury i chce poczuć jej siłę i piękno. To wspaniałe miejsce, które przyciąga turystów z całego świata i zachwyca ich niepowtarzalnymi krajobrazami oraz niezwykłym klimatem.

Dodaj komentarz